Chat Clubs

Returning of the written off #15*invited only* - Page 61

Created

Last reply

Replies

1002

Views

67511

Users

8

Likes

3877

Frequent Posters

nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago
Originally posted by: Bikica

Jos jedna

 


nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago
Originally posted by: Daltoni



Eh..Biki moja, kada mene tako neka tuga za njima uhvati..pesme poteku, a nekada i pice..😉 Ziveli !

Edited by nn027 - 10 years ago
nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago
nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago
Originally posted by: Bikica

Danas kod nas, 24C+ voda,31 C+vazduh

Dala bih sve planine ovog sveta za kupanje u toplom moru 
I'd give all the mountains of the world to swim in the warm waters

nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=_tomEoFpx3A[/YOUTUBE]
nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago

Da vas upoznam sa mojim favoritom ðŸ¤£
Let me introduce you to my favorite

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=QOQa5DxK5x4[/YOUTUBE]
nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago
TRI VELIKA ZIVOTNA PRAVILA


Zivotno pravilo #1:

Radi ono sto TEBE cini srecnim.

Zivotno pravilo #2:

Nikad nemoj odustajati

Zivotno pravilo #3:

Nikad nemoj zaboraviti pravilo #2.  

Three great rules of life


# 1 rule of life:

Do what makes you happy.

Life's Rule # 2:

Never give up

Rule of life # 3:

Never forget Rule # 2

nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago

STA BI SVE MOGLI DA IMAMO PETLJU

Nasi zivoti nisu tako ograniceni koliko mislimo da jesu;

Svijet je divno cudno mjesto;

Konsenzualna stvarnost je znacajno manjkava;

Nijednoj se instituciji ne moze vjerovati, ali ljubav ipak funkcionise;

Sve su stvari moguce;

I svi bismo mi mogli biti srecni i ispunjeni kad bismo imali petlju da budemo istinski slobodni i mudrosti da smanjimo svoj ego i da prestanemo da sami sebe dozivljavamo tako prokleto ozbiljno.

Tom Robins


WHAT WOULD ALL COULD HAVE A BUCKET LIST


Our lives are not as limited as we think we are;


The world is a great strange place;


Consensual reality is significantly flawed;


To any institution can not be trusted, but love still works;


All things are possible;


And all we could be happy and fulfilled if we have the guts to be truly free and the wisdom to reduce your ego and to stop themselves experience it so damn seriously.


Tom Robbins



      Edited by nn027 - 10 years ago
      nn027 thumbnail
      Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
      Posted: 10 years ago

      Volite li sebe?



      KADA SAM ZAISTA POCEO VOLJETI SEBE


      Misli koje je za svoj 70. ro'endan, 16. januara 1959. godine, Carli Caplin poklonio covjecanstvu.
      Kada sam zaista poceo voljeti sebe, shvatio sam da su bol i emocionalna patnja samo upozorenja koja mi govore da trenutno zivim suprotno od svoje istine. Danas znam da se to zove BITI VJERODOSTOJAN.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe, shvatio sam koliko moze biti uvrijedljivo kada pokusavam da natjeram nekoga da radi ono sto ja hocu, iako znam da trenutak nije pravi i da ta osoba nije spremna za to, pa cak i onda kada sam ta osoba JA. Danas, ja to zovem POSTOVANJE.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe, prestao sam zudjeti za nekim drugacijim zivotom i mogao sam vidjeti da je sve sto me je okruzivalo ustvari bilo poziv da rastem i da se razvijam. Danas, ja to zovem ZRELOST.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe, shvatio sam da sam pod bilo kojim okolnostima uvijek na pravom mjestu, u pravo vrijeme i da se sve doga'a u tacno pravom trenutku. Tako da sam mogao biti miran. Danas to zovem SAMOPOUZDANJE.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe, prestao sam samom sebi krasti svoje vrijeme, i prestao sam praviti grandiozne projekte za buducnost. Danas radim samo ono sto mi donosi radost i srecu. Radim stvari koje volim da radim i koje vesele moje srce i cinim to na svoj vlastiti nacin i u svom vlastitom ritmu. Danas znam da se to zove JEDNOSTVANOST.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe oslobodio sam se svega sto nije bilo zdravo za mene: od hrane, ljudi, stvari, situacija i svega ostalog sto me je vuklo ka dnu a dalje od mene samoga. U pocetku sam to zvao zdravi egoizam", ali danas znam da je to LJUBAV PREMA SAMOME SEBI.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe prestao sam zeljeti da sam uvijek u pravu, tako sam manje grijesio. Danas sam shvatio da se to zove SKROMNOST.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe, odrekao sam se navike da zivim i dalje u proslosti i da se brinem za svoju buducnost. Sada pak zivim samo za ovaj trenutak u kojem se SVE desava. Tako zivim svakog dana i zovem to ISPUNJENJE.

      Kada sam zaista poceo voljeti sebe spoznao sam da me moj um moze poremetiti i da se od nekih svojih misli mogu razboljeti. Ali cim sam poceo da koristim svoje srce, moj um je dobio dragocjenog saveznika. Danas ovu vezu zovem MUDROST SRCA.

      Nema potrebe da se plasimo svadja, suocavanja niti bilo kakvih problema, jer i zvijezde se ponekad sudare pa i iz tog sudara nastane neki novi svijet. Danas, ja znam: TO SE ZOVE ZIVOT.



      Do you love yourself?



      WHEN I started to love yourself


      He thinks that for his 70th birthday , 16 January in 1959. year , Charlie Chaplin gave mankind .
      When I really began to love myself , I realized that the pain and emotional suffering of a warning telling me that I am currently living away from their truth. Today I know that it is called to be credible .

      When I really began to love myself , I realized how much could be offensive when trying to force someone to do what I want , but I know that time is not right and the person is not ready for it , even when I 'm that person . Today , I call it respect.

      When I really began to love myself I stopped to covet some different life and I could see that everything that surrounded me was actually an invitation to grow and develop . Today , I call it maturity.

      When I really began to love myself , I realized that I was under any circumstances, always in the right place at the right time , and everything happens at exactly the right time. So I could be calm. Today I call it self-confidence.

      When I really began to love myself I stopped myself stealing your time , and I stopped making grandiose projects for the future. Today, I only do what brings me joy and happiness . I do things I like to do and what my heart is glad , and do it in your own way and in my own rhythm . Today I know that it's called simplicity .

      When I really began to love myself I freed myself of anything that was not healthy for me : the food , the people , things , situations and anything else that was pulling me towards the bottom and away from myself . At first I called it a "healthy ego " , but today I know that it is self-love .

      When I really began to love myself I quit I always want to be right, so I'm less grijesio . Today I realized that it's called humility.

      When I really began to love myself , I gave up and used to living in the past and continue to worry about their future . But now I live only for the moment in which everything happens . So live each day and call it fulfillment.

      When I really began to love myself I recognized that my mind can disturb and that some of his thoughts can get sick . But as soon as I started to use my heart , my mind got a valuable ally . Today I call this connection wisdom of the heart .

      No need to fear arguments, dealing or have any problems, because the stars are sometimes collide and then from that collision occurs a new world. Today, I know : this is called LIFE .


      nn027 thumbnail
      Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
      Posted: 10 years ago

      Umorna sam i pospana. Zelim vam lepe snove , a od mene za laku noc  jedan ...
      I'm tired and sleepy. I wish you sweet dreams, and from me for a good night ...